Nové nebo búrané autá na predaj

Tuningované autá na predaj

Tuningované autá na predajTuning áut je jednak biznis, ale tiež hobby pre milióny ľudí. Zameriava sa na úpravu automobilov, motocyklov skútrov či nákladných áut a snaží sa vylepšiť ich výkon a zároveň ich vzhľad. Keďže autá vychádzajú z výrobých liniek prispôsobené bežným užívateľom, mnoho ľudí sa rozhodne auto upraviť poďla svojho vkusu, napríklad môžu byť upravené pre lepšiu spotrebu paliva, produkciu väčšej sily pri vyšších otáčkach alebo vylepšenie jazdných vlastností auta. Ďalšou oblasťou tuningu sú aerodynamické vlastnosti vozidla, ktorých úpravou sa dá dosiahnuť lepší výkon. Toto sa prevádza pomocou rôznych spoilerov, nárazníkov, bočníc a odľahčených kolies.

Tuning áut sa často spája so závodmi na tuningových autách, i keď väčšina tuningovaných áut sa nikdy žiadneho nezúčastní. Väčšinou sú autá tuningované pre potešenie z vlastnenia či jazdnia na takomto aute.

Tuning motora sa v poslednom čase veľmi rozšíril aj na našom trhu ako alternatíva k bežne prednastaveným motorom z produkcie automobiliek. Tuneri, ako sa ľudia zaoberajúci sa tuningom nazývajú, často menia v motoroch chladenie  a menia vzdušné filtre, ale taktiež môžu vymeniť celý motor, opäť za účelom zvýšiť výkon a zároveň znížiť spotrebu paliva.

Pri tuningových automobiloch sa veľmi často používajú také úpravy, ktoré nemajú na výkon motoru či jazdné vlastnosti žiadny vplyv (či v horšom prípade ich dokonca zhrošujú). Takýmto úpravam sa hovorí tuzing, pretože označenie tuning si zaslúžia iba také úpravy, ktoré vedú k vylepšeniu funkčných vlastností, nielen vzhľadu. Keďže sú však oveľa lacnejšie ako zásahy do motora, sú tiež oveľa bežnejšie.

Množstvo ľudí nepozná pravý význam slova tuning, preto často týmto pojmom označujú aj výtvory, ktoré do tejto kategórie nepatria. Pokiaľ pod pojmom tuning rozumieme úpravy vedúce k vylepšeniu výkonu a jazdných vlastností, potom pojem styling označuje výhradne vzhľadové úpravy, ktoré neovplyvňujú výkon, napríklad stmavenie skiel, LED diódy, hlučný výfuk či polepy na karosérii.

V našich končinách sa tuning a styling objavili v 70. rokoch, kedy bol automobilový trh výrazne obmedzený a na cestách sa objavovalo len veľmi málo druhov vozidiel. Niektorí z majiteľov si potom ako výraz túžby po odlíšní začali na svoje autá lepiť rôžne samolepky, dávali si na antény líščie chvosty, apod. V 80. rokoch sa fenomén začal šíriť a objavovali sa aj ďalšie vymoženosti ako napríklad kožušinový poťah na volat. Okrem vizuánych doplnkov vznika aj celá rada vylepšení domácich majstrov. Napríklad sa tradovalo, že pokiaľ sa do nasávania motoru Škody 120 pridá ventilátor, motor bude lepšie ťahať. Po Nežnej revolúcii a prechodu na trhové hospodárstvo sa situácia zásadne zmenila. Ponuka tuningových áut sa s dovozom áut výrazne rozšírila.

Mnoho krajín uplatňuje rôzne zákony ohľadom tuningu. Napríklad všetky austrálske vozidlá musia zodpovedať konštrukčným štandardom, aby vozidlo nijakým spôsobom neohrozovalo život vodiča a spolujazdcov. Mladí vodiči tu majú zakázané jazdiť na upravených vozoch. Vo Veľkej Británii a v Holandsku je zakázané používanie modrých svetiel na automobiloch, pretože tie sú vyhradené pre vozidlá polície, hasičov i záchranných služieb. V Škótsku a Dánsku je nelegálne mať neónové podsvietenie na podvozku, okrem prípadu, že je auto vystavené. Počas jazdy je to však prísne zakázané.V Belgicku nedávno vstúpil do platnosti zákon, ktorý nariaďuje všetky prostriedky na úpravú áut vopred prveriť kvôli bezpečnosti.

 


Tento záznam bol zaslaný Autá z bazaru, Ojazdené autá, Predaj aut a označený , . Záložka je tu.

Similar posts

Komentáre sú uzavreté.